Funk, Kazimierz (1884-1967), born in Warsaw. He was a Polish biochemist who mainly worked in the US. He was a creator of word “vitamins” in 1912. He also created the hypothesis, that later became theory: undertaking the amount of vitamins can cause different diseases such as beri-beri, pelagry. Funk also worked on sex hormones, and he isolated tobacco acid. He was awarded the degree of Doctor of Philosophy from the University of Bern, Switzerland. In 1933, he published his first report on the discovery of vitamins.
Funk, Kazimierz (1884-1967)
Biografia:
Urodził się 23 lutego 1884 w Warszawie. Podjął studia biologiczne w Genewie i chemiczne na Uniwersytecie Berneńskim zakończone doktoratem (prowadził tam badania nad syntezą estrogenu – hormonu płciowego). Pracował w zakładzie biochemii w Instytucie Pasteura w Paryżu (gdzie zrealizował większość swoich prac badawczych), na Uniwersytecie Berlińskim, zaś w Londynie w Instytucie Lister. W 1911 roku wyodrębnił witaminę B1 (tiaminy) z otrębów ryżowych i opublikowanie prace „Badania nad przyczyną beri-beri” oraz „Chemiczny charakter związku, który leczy zapalenie wielonerwowe ptaków, wywołane dietą zawierającą polerowany ryż”, zaś rok później w artykule „Etiologia chorób wywołanych niedoborem ...” pierwszy raz użył terminu „witamina”. W związku z wybuchem wojny przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie w 1920 roku otrzymał obywatelstwo. Praca nad koncentratami witaminowymi. Trzy lata później uzyskał grant z Fundacji Rockefellera, wrócił do Polski i rozpoczął pracę w Państwowym Instytucie Higieny w Warszawie. Prowadził prace m.in. nad wyizolowaniem hormonu - insuliny. Badał wpływ witaminy B1 na przemianę węglowodanową i zajmował się badaniem kwasu nikotynowego. W 1927 roku przeniósł się do Francji, gdzie pracował dla jednej z firm farmaceutycznych, a następnie na własny rachunek w wybudowanym w tym celu ośrodku w Rueil-Malmaison na przedmieściach Paryża. W roku 1936 podpisał kontrakt z Vitamin Corporation w Nowym Jorku. Ostatecznie przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych. W ostatnim okresie życia Funk zajmował się badaniem przyczyn raka. W 1947 roku dla uczczenia osiągnięć naukowych polskiego biochemika została utworzona w Nowym Jorku przy West Street 64-th Fundacja Funka dla Badań Medycznych (The Funk Foundation for Medical Research). Zmarł 19 stycznia 1967 w Albany w USA.
Opis pracy naukowej:
Kazimierz Funk całe życie podporządkował żmudnej pracy naukowo-badawczej. Funk był tym uczonym, który w 1911 otrzymał po raz pierwszy bardzo czynną biologicznie mieszankę i zaproponował dla związków tego typu nazwę „witaminy” (łac. vita – „życie” i amine – „związki zawierające azot”). Ogłosił w czasopiśmie angielskim wyniki prowadzonych na ptakach badań dotyczących wyizolowania substancji chemicznych (koncentratu) z otrąb ryżowych, za pomocą których likwidował u ptaków objawy choroby beri-beri, występującej masowo wśród ludzi. Substancje te Funk nazwał „witaminami”, podkreślając tym samym ich ogromne znaczenie dla zachowania życia, a nowo odkryty związek - witaminą B, nie przypuszczając, że jest to związek złożony, tworzący całą grupę witamin B. Odkrycie witaminy B1 stało się bodźcem do dalszych poszukiwań czynników przeciwko innym chorobom związanym z niedoborami w pożywieniu. Odkryto przyczyny gnilca (szkorbutu), krzywicy, kurzej ślepoty, pewnych typów niedokrwistości. Od tego czasu nazwa „witaminy” przyjęła się na całym świecie i obejmuje wszystkie dotychczas odkryte witaminy. Odkrycie witamin i wyjaśnienie ich znaczenia dla żywych organizmów wiąże się ściśle z rozwojem nauki o żywieniu. Funk Swoimi badaniami zrewolucjonizował wiele gałęzi medycyny, począwszy od onkologii (poszukiwał przyczyn gwałtownego rozrostu tkanki nowotworowej) przez diabetologię (prowadził badania nad wyodrębnieniem insuliny, hormonu odpowiadającego za regulację rozkładu węglowodorów) po witaminologię, za której twórcę jest powszechnie uznany. Jako dyrektor wydziału biochemii w Państwowym Instytucie Higieny w Warszawie, przekształcił go w ważne centrum badawcze. Razem ze sztabem asystentów rozpoczął badania nad hormonami insulinowymi i witaminami. Pracował dla firm farmaceutycznych we Francji i Stanach Zjednoczonych. Jest autorem kilkuset publikacji naukowych.
Cytat:
”Witaminy są niezbędne do czynności życiowych każdej żywej komórki zwierzęcej czy roślinnej.”
Kazimierz Funk (urodzony 23 lutego 1884 w Warszawie - zmarł 19 stycznia 1967 w Nowym Jorku) - amerykański biochemik polskiego pochodzenia, twórca nauki o witaminach.
W 1900 ukończył gimnazjum w Warszawie, po czym wyjechał do Szwajcarii. Studiował tam biologię i chemię. W 1904 pod kierownictwem profesora S. Kostaneckiego przeprowadził przewód doktorski. W następnych latach pracował w Instytucie Pasteura w Paryżu, na Uniwersytecie Berlińskim i w Wielkiej Brytanii (prowadził badania nad przyczyna nieznanej wcześniej choroby beri-beri). Odkrył i wyodrębnił z otrębów ryżowych pierwszą witaminę B1. Jego badania pozwolily wykryć obecność tej witaminy w rozmaitych pokarmach, m.in. w drożdżach, mleku i mózgu wołowym. Funk jest autorem terminu "witamina", który wprowadził w 1912 roku. Zajmował się leczeniem chorych na awitaminozy. Przewidywał, że brak witamin może powodować inne choroby: krzywicę, szkorbut, pelagrę. Większość swoich prac badawczych zrealizował w Instytucie Pasteura w Paryżu. W czasie I wojny światowej przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie prowadził badania nad wykorzystaniem witamin do celow leczniczych. W 1923 wrócił do Polski. W latach 1923-1928 kierował oddziałem biochemii Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, pracował w Warszawie m.in. nad wyizolowaniem hormonu - insuliny. Badał wpływ witaminy B1 na przemianę węglowodanową i zajmował się badaniem kwasu nikotynowego. W 1928 wyjechał do Paryża, gdzie prowadził badania nad hormonami. W 1939, po wybuchu II wojny światowej, wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie pozostał do końca życia. W ostatnim okresie życia Funk zajmował się badaniem przyczyn raka.
Jest autorem kilkuset publikacji naukowych. Zmarł w Nowym Jorku w wieku 83 lat.
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment